Sobota, 02 Září 2017 13:42

Před začátkem nové fotbalové sezóny jsme se rozhodli, že svým příznivcům postupně představíme nově příchozí hráče do našeho klubu.

Dalším hráčem je Chábera Jakub, který přišel v letním přestupním termínu z Německa, kde působil v jarní sezóně. Před odchodem do zahraničí působil v MFK Most. Jedná se o velmi talentovaného hráče, který prošel ligovým dorostem již zaniklého FK Baníku Most.

Doufáme, že právě ve FK Baník Souš se mu bude dařit a svým dílem přispěje ke kvalitnímu výkonu celého mužstva. Položili jsme mu několik otázek:

Představ sebe a v krátkosti svoji hráčskou kariéru od počátku až do současné doby? Kdo tě přivedl k fotbalu a na jakého trenéra nejvíc vzpomínáš?

Jmenuji se Jakub Chábera, je mi 20 let. Hráčskou kariéru jsem začal v Mostě od svých 5-ti let. Prošel jsem všemi věkovými kategoriemi od přípravek až po A mužstvo, ve kterém jsem debutoval ve svých 18-ti letech, ještě když se zde hrála 2.liga.

Posléze jsem byl půl roku v německém Ilsenburgu a po sezoně jsem se vrátil do svého rodného města, ale s tím, že budu pokračovat zde na Souši. K fotbalu mě vedli rodiče a hlavně dědeček a to už od plenek.

Co se týče trenérů, tak dá se říci, že jsem vycházel úplně s každým, nebyl nikdo, s kým bych si podle mého nesedl. Ale pro mě osobně ten „nej“ trenér byl Džimis Bekakis.

Před příchodem do FK Baník Souš jsi působil krátce v Německu, v jakém mužstvu jsi hrál, jaké to tam bylo a proč jsi se tak rychle vrátil?

Byl to německý FSW Grun Weis Ilsenburg, Landesliga. S mým půlročním působením jsem byl velmi spokojený a myslím si, že i všichni v týmu. V týmu jsem hrál na pozici pravého záložníka a za půl sezony jsem nastřílel 7 branek, což pro mě jako rodilého obránce bylo skvělé. Cítil jsem se tam super, skvělá parta, podmínky, prostě na tuhle půlroční zkušenost nikdy nezapomenu.

A důvod, proč jsem se vrátil? Půl roku bylo půl roku a pro mě to byla první taková zkušenost být v cizině sám. Popravdě chybělo mi moje rodné město a všechno v něm, ať už je to rodina, kamarádi apod.

Máš nějaký fotbalový vzor, popřípadě kdo je nyní ve tvých očí fotbalovým bohem?

Určitě mám. Mým fotbalovým vzorem byl odjakživa David Beckham. Byl pro mě vždy někým výjimečným, někým víc, než ostatní fotbalisté. V dnešní době své idoly mám, ať je to John Terry anebo pak dva nejlepší fotbalisté na světě Ronaldo s Messim.

Jak prožíváš své fotbalové kroky po přestupu do FK Baníku Souš a jak se v klubu cítíš, atmosféra, spoluhráči, trenér, zázemí?

V klubu se po návratu z Německa cítím skvěle, je to vlastně to, co sem si přál, vrátit se do svého rodného města, najít si práci a být stále se všemi v kontaktu a tohle bylo to nejlepší, co jsem mohl mít, za což jsem strašně rád.

Na kluky ze Souše jsem se chodil vždy, když jsem měl čas dívat, takže všechny v týmu znám. Jsou skvělý, je tu super parta a takhle to má být v každém klubu. Na nové trenéry si nemůžu stěžovat, ba naopak, je to zkušená dvojka, která má něco za sebou a určitě nám mají hodně co dát. Mají super vztah s námi jako hráči, mají k nám blíž než normální trenéři, takže si myslím, že tohle všechno jsou jen plusové body.

S jakými spoluhráči se ti nejlépe hrávalo v uplynulém období, popřípadě s kým si nyní tzv. fotbalově sedneš či s kým si fotbalově rozumíš?

Tak fotbal je kolektivní sport a já určitě neřeším, nebo nedokážu odpovědět s kým konkrétně. Snažím se mít kladný vztah s každým v týmu. Jak už sem zmínil, snažím se dělat vše proto, abych si s každým jak na hřišti, tak mimo něj rozuměl.

Co považuješ za své přednosti a prozradíš nám svoji slabinu či, na které herní činnosti by ses měl více zaměřit, kde cítíš, že to není ono?

Tak já osobně si myslím, že moje přednosti jsou v defenzivě hlavně 1 na 1, dále třeba čtení hry a hra na zemi. A naopak na co bych se měl více zaměřit, jsou určitě hlavičkové souboje, které jsem nikdy vzhledem k mé výšce moc často nepodstupoval.

Jak jsi viděl či prožil na hřišti první mistrovský zápas Baníku Souš v derby v Lounech, a jak vůbec cítíš šance Baníku v divizní soutěži?

Tak určitě z mého pohledu to bylo veliké zklamání. První zápas v dresu Baníku Souš a hned na hřišti nováčka z Loun. Bylo to velké derby, přišlo se podívat hodně lidí a já osobně si chtěl odtamtud odvést 3 body.

Jak zápas dopadl, ani raději nebudu komentovat, bylo to veliké zklamání a doufám, že už se to nebude opakovat. Naopak šance nás jako Baníku Souš vidím dobře. Vzhledem ke kádru, který máme, tuto sezonu vidím dobře, pro mě do pátého místa by byl skvělý výsledek po sezoně, ale divize je soutěž, kde můžeme, jak prohrát, tak i vyhrát úplně s každým. Bude to dlouhá sezona, ale nechme se překvapit, na jakém místě se umístíme na konci sezony.

Děkuji za rozhovor

Ptal se: Petr Černý